Oddział Sudetów Wschodnich PTTK Prudnik. Oddział prowadzi coroczny pieszy Rajd Maluchów, który odbywa się na hipodromie Stadniny Koni w Chocimiu koło Prudnika.
PTTK Prudnik Strona Główna
Odwiedzono nas już:  razy

Nasza historia

V. 1997 - prezes Józef Michalczwski.

W okresie kadencji rozpoczęła działalność Sekcja Kolarska początkowo pod przewodnictwem A. Trybuły, a od 2001r - Andrzeja Białpotockiego i Andrzeja Sewielskiego. Sekcja organizuje w każdą sobotę sezonu wycieczki rowerowe nie tylko na terenie Polski, ale i w Czechach. Dziełem Sekcji jest 3-stopniowa odznaka kolarska - "W Królestwie Pradziada", którą można zdobywać na terenie polsko - czeskiego pogranicza.
Dużym powodzeniem cieszą się Rajdy Andrzejkowe, polegające na nocnym wejściu na szczyt Kopy Biskupiej oraz Rajdy 1-szo Majowe organizowane przez Henryka Szmulika w Sudetach i Karpatach. Tradycyjnie w miesiącu styczniu odbywa się "Noworoczne spotkanie animatorów krajoznawstwa i turystyki" przy opłatku i polskich kolędach. Rajd "Barwy Jesieni" organizowany przez Leszka Piątkowskiego wspólnie z Dyrekcją Parku Krajobrazowego ma charakter turystyczno-edukacyjny, a uczestniczy w nim ponad 200 młodzieży. W Rajdach Maluchów (kierownik J. Michalczewski) liczba uczestników przekracza 1000. Natomiast w Rajdzie Mikołajkowym gdzie organizatorem jest Adam Dworak bierze udział ok. 150 dzieci z okolicznych wsi. Obecnie na rajdy jedzie się autokarem z Prudnika do miejsca noclegowego i stąd już wędruje się pieszo.

PTTK Prudnik

Wspólnie z Prudnickim Ośrodkiem Kultury od kilku lat organizowany jest Konkurs Krajoznawczy "Co wiesz o Śląsku Opolskim" (R. Grajek, M. Papierski, A. Dereń). W 2001r TKM "Zryw" zorganizował Ogólnopolski Rajd p.n. "Szlakami ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego", w którym uczestnicy byli z 8 województw. Natomiast w 20-tu Ogólnopolskich Indywidualnych Rajdach Motorowych PTTK im. Mieczysława Papierskiego "Ratusze w Polsce " wzięło udział 816 załóg z 711 pasażerami z całej Polski, tj. 1527 osób. Rok 2002 zgodnie z Rezolucją Narodów Zjednoczonych został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Gór. W próbie bicia rekordu Guinessa - turyści prudniccy przeszli odcinek trasy z Prudnika do Pokrzywnej (org. P.Kawecki) Było to 1-sze Równoczesne Przejście Głównego Szlaku Górskiego pomiędzy Świeradowem a Haliczem. Natomiast 14 września 2002r - w liczbie turystów znajdujących się jednocześnie na najwyższych szczytach wszystkich pasm górskich w Polsce. Dla nas była to Biskupia Kopa, gdzie spotkało się 566 turystów. Impreza ta została wyróżniona "Wieżą Woka" - za Wydarzenie Roku 2002r w plebiscycie "Tygodnika Prudnickiego". Była to najbardziej liczna i najlepiej zorganizowana impreza w Polsce. Uchwałą Zarządu Oddziału PTTK w Prudniku ustalone zostały odznaki turystyczne i krajoznawcze: Odznaka "Kolarski Rajd Dookoła Ziemi Bialskiej", Odznaka Krajoznawcza "Ziemi Prudnickiej" i "im. Prymasa Tysiąclecia", Odznaka Turystyczna "W Królestwie Pradziada" oraz wytyczony został przez Andrzeja Derenia "Szlak Historyczny Lasów Królewskiego Miasta Prudnika". W okresie 50 lat działacze tut. Oddziału uzyskali następujące uprawnienia: Instruktor Krajoznawstwa Polski (1 osoba) i Regionu (5), Przodownik Turystyki Górskiej (10), Przodownik Turystyki Pieszej (15), Przodownik Turystyki Kolarskiej (5), Przodownik Turystyki Motorowej (14) w tym Zasłużony Przodownik Turystyki Motorowej (5). Stan członków PTTK na dzień 31 grudnia 2003r - 243 osoby. Działacze Oddziału PTTK w Prudniku byli wybierani do władz Wojewódzkich PTTK, jak i do Zarządu Głównego PTTK oraz zostali wyróżnieni najwyższymi odznaczeniami Towarzystwa, jak również państwowymi.

PTTK Prudnik

W miesiącu marcu 2004r w Muzeum Ziemi Prudnickiej zorganizowano wystawę "50 lat PTTK na Ziemi Prudnickiej", którą zwiedziło ponad 2000 osób.
Imprezą promocyjną było Turystyczne Prudnickie Vademecum w Prudnickim Ośrodku Kultury oraz specjalny program publicystyczny z cyklu "Dzień dobry, co słychać?" pod hasłem - "Złoty Jubileusz PTTK Prudnik".

Elżbieta Zagłoba-Zygler

 
PTTK Prudnik PTTK Prudnik

POLSKIE TOWARZYSTWO TURYSTYCZNO-KRAJOZNAWCZE
Oddział Sudetów Wschodnich w Prudniku
48-200 Prudnik
ul. Traugutta 19
tel. 784 658 636
e-mail: biuro@prudnik.pttk.pl
Nr. konta: BS w Prudniku - 06 8905 0000 2000 0000 1401 0001


Copyright © 2004 by JAROmix (Prudnik)

XHTML 1.0! CSS! statystyki www stat.pl