Oddział Sudetów Wschodnich PTTK Prudnik. Oddział prowadzi coroczny pieszy Rajd Maluchów, który odbywa się na hipodromie Stadniny Koni w Chocimiu koło Prudnika.
PTTK Prudnik Strona Główna
Odwiedzono nas już:  razy

Nasza historia

W 2004 roku mija 50 rocznica powołania Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Sudetów Wschodnich na Ziemi Prudnickiej. Lata te można podzielić na 5 okresów związanych z ludźmi, którzy wówczas działali.

I. 1954 - 1960 - prezes Aleksander Mokrski

Na terenie powiatu prudnickiego powołano do życia dwa koła PTTK w Prudniku i Głogówku, które były zalążkiem powstałego w roku 1954 Oddziału PTTK w Prudniku. Początkowo działalność ograniczała się do obsługi ruchu wycieczkowo-turystycznego. Aby zwiększyć dochód dla Oddziału PTTK - Aleksander Mokrski zapoczątkował zwyczaj organizowania specjalnych pociągów na przedstawienia operetkowe i operowe do Gliwic, Bytomia i Wrocławia, który trwał do 1969r. 12 lutego 1957r kol. Eugeniusz Durlik w ramach turystyki kwalifikowanej założył Sekcję Samochodowo - Motocyklowa, liczącą 55 członków (28 motocykli i 11 samochodów). Członkowie Sekcji brali udział w imprezach turystycznych, m. in. w Zjeździe Samochodowo - Motocyklowym do Krakowa na Festiwal Sztuki w 1959 roku (40 osób). Ponadto organizowano wycieczki do Częstochowy, Zakopanego, Wisły, na Pojezierze Mazurskie oraz przeprowadzano pogadanki na temat sprzętu motorowego.

II. 1960 - 1973 - prezesi: Antoni Baczyński, Alojzy Sikociński, Mieczysław Papierski

Rok 1960 był rokiem przełomowym w działalności Oddziału PTTK. Powołano Komisje Turystyki Kwalifikowanej: Motorową (J.Hołyński, St.Bródka, St.Kuźnar, St.Begej, J.Kowalski, M.Lis, J.Grosz, Dorota i Mieczysław Papierscy), Górską, Kolarską, Pieszą i Narciarską). Waldemar Kubiczek jako pierwszy w Oddziale uzyskał uprawnienia Przodownika Turystyki Motorowej z nr.194. W ramach uroczystości związanych z obchodami Tysiąclecia Państwa Polskiego i 700-lecia miasta Prudnika pod przewodnictwem Jakuba Hołyńskiego w dniach 11-12 czerwca 1960r został zorganizowany Ogólnopolski Rajd Motorowy, w którym wzięło udział 373 uczestników na 225 pojazdach. W 1961r Klub był współorganizatorem "V Motorowego Rajdu Wielkopolskiego", na trasie Poznań - Wrocław - Prudnik o długości 430 km, gdzie zgłosiło się 247 osób. Natomiast od 1963r, organizowano Prudnickie Ogólnopolskie Rajdy Motorowe, a było ich 18 (tj.do roku 1981). Ponadto brano udział w obcych rajdach motorowych i Ogólnopolskich Zlotach Przodowników Turystyki Motorowej.

PTTK Prudnik

W 1967r powstaje Klub Górski "Oscypek", na czele którego stanął Jan Roszkowski. Członkowie Klubu byli kierownikami tras na tradycyjnych Jesiennych Opolskich Rajdach Tatrzańskich (JORT) oraz pracowali przy odnawianiu i znakowaniu szlaku turystycznego na naszym terenie. Organizowano "Noc Kupały" i "Polską Złotą Jesień", w imprezach których brało udział po 500 osób. Komisję Narciarską prowadził Jacek Przybylski i w 1963r zorganizował I Rajd Narciarski na trasie Prudnik - Kopa Biskupia - Prudnik. W celu utrzymania Biura - Oddział PTTK wziął na siebie sprzedaż biletów PKS. Pomimo tego poniesiono straty spowodowane nie otrzymaniem środków transportu z PKS na wycieczki.

PTTK Prudnik PTTK Prudnik

POLSKIE TOWARZYSTWO TURYSTYCZNO-KRAJOZNAWCZE